Dotychczasowy prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski zastapił Łukasza Szumowskiego na stanowisku szefa resortu zdrowia.


Prezes NFZ Adam Niedzielski został nowym ministrem zdrowia. Nie posiada on jednak wykształcenia medycznego. Jest ekonomistą, a konkretnie, to 
ekspert z dziedziny zarządzania. Adam Niedzielski w 2003 obronił doktorat z ekonomii. W swojej karierze wiele lat pracował w administracji publicznej.

 

Adam Niedzielski pracował m.in. w resorcie finansów, kiedy jego szefem był aktualny premier Mateusz Morawiecki. Niedzielski przed objęciem posady w Narodowym Funduszu Zdrowia był także zatrudniony w ministerstwie sprawiedliwości. Pełnił tam funkcję dyrektora Departamentu Strategii i Deregulacji.

Nowy minister zdrowia doradzał także w Najwyższej Izbie Kontroli, gdzie zajmował się między innymi kontrolami wykonania budżetu państwa. Ponadto Adam Niedzielski pracował także w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.Był także członkiem rad nadzorczych kilku spółek. Dwa lata temu powołano go na wiceprezesa NFZ, rok później został już szefem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Adam Niedzielski przedstawia się jako ekspert z zakresu zarządzania finansami a także zarządzania strategicznego. Swoje publikacje poświęcał systemowi administracji publicznej, finansom publicznym oraz zarządzaniu i kontroli zarządczej.

-Jego wykształcenie budzi wątpliwości. To człowiek dobrze wykształcony, jednak czy podoła on pracy w MZ? Nie jestem pewien – mówi jeden z polityków opozycji.

Adam Niedzielski będąc szefem NFZ zaznaczał , że od zawsze bardzo bliskie były mu tematy związane z budową kapitału ludzkiego. To jego zdaniem fundament wzrostu gospodarczego.– Moim zdaniem, w Polsce temat zdrowia zasługuje na takie właśnie potraktowanie. Na zdrowie należy patrzeć pod kątem przyczynienia się do wzrostu gospodarczego. A każde zaniedbanie zdrowotne to nie tylko kwestia złego samopoczucia ludzi, ale przede wszystkim bardzo konkretne szkody dla gospodarki w postaci m.in. absencji chorobowych – powiedział Niedzielski na łamach „Pulsu Medycyny”.

– NFZ podobał mi się nie tylko ze względu na tematykę, ale też etap organizacyjny, na jakim się znajdował. Zarządzanie organizacją, która znajdowała się w kryzysie z powodu wcześniejszego widma likwidacji, wywołującego pewnego rodzaju zastój, było prawdziwym wyzwaniem. Nie sposób było go odrzucić – dodał Adam Niedzielski w rozmowie z „Pulsem Medycyny”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj