Polacy chcą droższych mieszkań? Ceny na rynku nieruchomości rosną przeważnie w tempie dwucyfrowym.

W drugim kwartale 2020 tylko na terenie dwóch województw ceny mieszkań spadły. We wszystkich innych województwach ceny wzrosły w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020.

Popyt na kredyty hipoteczne po raz pierwszy od początku pandemii jest na plusie. Nadal jednak daleko mu do powrotu do stanu sprzed marca 2020.

Pandemia, lockdown i spowolnienie gospodarki nie wpłynęły na zmianę trendu na rynku nieruchomości. Jak wynika z danych GUS mieszkań w drugim kwartale 2020 rosły – w porównaniu do pierwszego o 2 proc. w skali całego kraju. Tylko województwo mazowieckie oraz lubuskie zanotowały spadek cen. Jednak są także regiony, gdzie ceny nieruchomości w trakcie trzech pandemicznych miesięcy poszły w górę o nawet 7 proc.

Ceny mieszkań w drugim kwartale 2020 

Zestawiając drugi kwartał roku 2020 i 2019 nie ma już żadnych wyjątków. Ceny mieszkań wzrosły na terenie całej Polski. Najczęściej notowano wzrosty powyżej 10 proc. Średnio w skali kraju mieszkania zdrożały o 11 proc. Najmniej ceny nieruchomości wzrosły w Małopolsce, najwięcej na Śląsku.

Ceny mieszkań w drugim kwartale 2020. Wraca popyt na kredyty hipoteczne.

Według informacji Biura Informacji Kredytowej, we wrześniu pierwszy raz od lutego popyt na kredyty hipoteczne był wyższy niż w tym samym okresie w roku 2019. Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe BIK wyniósł 5,4 proc. To znaczy, że we wrześniu 2020 instytucje finansowe wysłały do BIK zapytania o kredyty na kwotę o 5,4 proc. wyższą niż przed rokiem.

Wyższa we wrześniu 2020 była średnia kwota wnioskowanych kredytów (291,83 tys. zł – to wzrost o4,9 proc.), oraz liczba chętnych (37,7 tys., wzrost 5,3 proc.). Co warto dodać liczba wnioskujących o kredyt wzrosła aż o 15,4 proc. w porównaniu do sierpnia 2020 i o 35,5 proc. w porównaniu do kwietnia 2020.

-Warto pamiętać, że wrześniowy odczyt indeksu nadal jest daleko w tyle za tym z lutego, który był ostatnim miesiącem trendu wzrostowego. Z drugiej strony jest pierwszym dodatnim w okresie pandemii. To potwierdza odbudowę popytu na kredyty hipoteczne. Należy jednak ostrożnie spoglądać w przyszłość. Nie wiadomo jak długo taki trend się utrzyma – mówi nam analityk jednego z warszawskich biur nieruchomości.

Polacy chcą płacić za mieszkanie więcej? Ceny mieszkań w drugim kwartale 2020.

We wrześniu o niecałe 5 proc. wzrosła wartość średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Sytuacja jest o tyle interesująca, że w między czasie wkład własny wzrósł z 10 do 20 proc. inwestycji. W tej sytuacji logiczne wydawałoby się wnioskowanie o mniejsze kwoty. Jest odwrotnie. To oznacza jedno – kredytobiorcy dziś kupują nieruchomości o nawet kilkanaście procent droższe niż przed pandemią.

Ceny mieszkań w drugim kwartale 2020. Polacy pożyczają więcej – powód?

Z jednej strony z uwagi na obniżenie stóp procentowych kredyty potaniały nawet o 30 proc. Niektórzy potraktowali to jako okazję to wyższego zadłużenia. Druga opcja to wypchnięcie z rynku kredytów osób słabiej zarabiających. Wymagany wyższy wkład własny skutecznie eliminuje takich klientów. Bez tych osób naturalnym jest wzrost średniej kwoty kredytu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj