Konwencja stambulska. Premier Mateusz Morawiecki podjął ważną decyzję.

– Skierowałem do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją – powiedział Morawiecki.– Konwencja stambulska – pojawia się wiele głosów, że niewłaściwie definiuje źródła przemocy wobec kobiet i nie dostarcza narzędzi do walki z nią. To bardzo poważne wątpliwości. Jako rząd podzielamy częściowo obawy Polaków i mamy prawo sądzić, że może być niezgodna z Konstytucją w zakresie wolności poglądów i wychowywania dzieci zgodnie z własnym sumieniem – dodał premier podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślił szef rządu sprawę Komwencji Stambulskiej zdecydował się przekazać do Trybunału Konstytucyjnego z jednego powodu. Jego zdaniem sprawa takiej wagi musi być rozpatrzona w wyniku przejrzystej i prawomocnej procedury.- Skierowałem do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją. Sprawy tak wielkiej wagi należy rozpatrywać w ramach przejrzystej i prawomocnej procedury – mówił Morawiecki.

Szef rządu mosil także o ustawie antyprzemocowej. Jak zaznaczył wdrożone przepisu pozwalają chronić ofiarę od początku do końca.– W ustawie antyprzemocowej podjęliśmy zdecydowane postanowienia i wdrożyliśmy przepisy dotyczące tego, że nadzór policyjny i ewentualna eksmisja z domu dotyczy sprawcy i agresora, a nie ofiary. W tej ustawie ofiara jest chroniona od początku do końca.

Morawiecki zaznaczył, że resort spraw zagranicznych podjemie współpracę z innymi krajami w zakresie stworzenia jak najlepszych zapisów ustawy.- MSZ otrzymało zadanie dot. współpracy z innymi państwami w wypracowaniu odpowiednich zapisów, które nie będą nasycone zapisami ideologicznami ani rewolucją obyczajową i będą wspólnym mianownikiem wielu państw w zakresie ochrony ofiar przemocy – wyznał Morawiecki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj