Znamy możliwy powód awarii oczyszczalni „Czajka”. Rafał Trzaskowski niejako odpowiedział na zarzuty niedostosowania się do zeszłorocznych zaleceń rządu.

Usunięcie awarii systemu przesyłowego ścieków do oczyszczalni „Czajka” jest moim i moich współpracowników absolutnym priorytetem – czytamy w mediach społecznościowych prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

W sobotni wieczór wobec kolejnej awarii odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Wziął w nim udział prezydent Warszawy, a także przedstawiciele rządu. Obecni byli także przedstawiciele „Wód Polskich”. Zadeklarowali pomoc w postaci udostępnienia elementów służących do budowy alternatywnego kolektora.

– Jesteśmy gotowi podzielić się z miastem wiedzą i doświadczeniem, które zdobyliśmy w ubiegłym roku przy budowie rurociągów – mówił rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel.

Wczoraj sprawę komentował Marek Gróbarczyk. Jak wskazał prezydent Warszawy nie zastosował się do zeszłorocznych zaleceń resortu.-Mamy powtórkę sprzed roku i kolejną katastrofalną awarię Czajki. Warszawskie fekalia znów płyną Wisłą. Trzaskowski nie zastosował się do zaleceń Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, nie wykonał rurociągu awaryjnego. Ponosi pełną odpowiedzialność za skażenie Wisły. Skierujemy sprawę do prokuratury” – czytamy na Twitterze minister Marek Gróbarczyk.

Możliwa przyczyna Awarii „Czajki”.

Zeszłoroczna awaria miała miejsce 27 oraz 28 sierpnia. W tych dniach odpowiednio awarii ulegały kolejne kolektory. Po awarii drugiego rozpoczęto zrzut ścieków do Wisły.
Wówczas szef rządu Mateusz Morawiecki zdecydował o budowie tymczasowego rurociągu. Ścieki płynęły nim od 9 września by 14 września osiągnąć 100-procentową wydajność bypass’u. W tym czasie MPWiK naprawiło jednak kolektory.

Trzaskowski mówi o „absolutnym priorytecie”. Ponadto wskazuje możliwe przyczyny awarii „Czajki”

„Usunięcie awarii systemu przesyłowego ścieków do oczyszczalni Czajka jest naszym absolutnym priorytetem. Wbrew temu, co mówią rządowe media, nie zlekceważyliśmy żadnych zaleceń po ostatniej awarii, a nad budową nowego systemu pracujemy od listopada 2019 r.” –  czytamy na Twitterze Rafała Trzaskowskiego.

Z kolei na Facebooku prezydenta Warszawy czytamy o możliwej przyczynie awarii oczyszczalni „Czajka”. „[..]nie znamy dokładnych przyczyn awarii, ale wszystko wskazuje na to, że cały projekt tego rurociągu, jego wykonanie i – być może materiały użyte do budowy – były wadliwe. Ze wstępnych informacji wynika bowiem, że do awarii doszło na starym odcinku rur, a nie na tym, który w ubiegłym roku wymieniliśmy”. Jak dodał Warszawa ponosi dziś konsekwencje błędnej decyzji z 2005 roku. Wtedy nie zdecydowano się na budowę drugiej oczyszczalni ścieków na lewym brzegu Wisły.

🔴 #NaŻywo: bieżące informacje dot. awarii układu przesyłowego oczyszczalni Czajka.

Geplaatst door Rafał Trzaskowski op Zondag 30 augustus 2020

-Oskarżali Trzaskowskiego a prawda okazała się inna – z błędami po stronie PiS. To nieoficjalne powody, ale pewnie się potwierdzą. Rozmawiałem z ekspertami – mówi osoba z otoczenia warszawskiego ratusza.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj