Wojsko wesprze policję na ulicy. Jest zarządzenie premiera.

-W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa od środy 28 października żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagać będą Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego – czytamy opublikowanym w poniedziałek zarządzeniu premiera Mateusza Morawieckiego.

„W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego” – czytamy w zarządzeniu opublikowanym w Monitorze Polskim.

Podstawą do wydania zarządzenia jest ustawa o Policji. Zarządzenie wchodzi w życie dzień po jego ogłoszeniu.

-W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Żandarmerii Wojskowej w zakresie działań związanych z COVID-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku” – napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr  Müller. „Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią” – zaznaczył.

Według Ministerstwa Obrony Narodowej wsparcie Policji przez Żandarmerię Wojskową  to standardowe działania, które nie są związane z protestami.”To standardowe działania, które nie mają związku z obecnymi manifestacjami. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagają m.in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny” – czytamy we wpisie resortu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj