Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania ws. kierowcy limuzyny byłej premier Beaty Szydło. Zawiadomienie złożył sąd.

Śledczy nie będą prowadzić sprawy kierowcy rządowej limuzyny, która uczestniczyła w wypadku z 2017 roku. Doszło wówczas do zderzenia rządowej limuzyny z Fiatem Seicento. 

Wyrok w sprawie wypadku Beaty Szydło ogłoszono 9 lipca. Kierowca seicento został uznany za winnego. Sąd jednak zastosował warunkowe umorzenie postępowania na okres jednego roku

Ustalenia prokuratury „są tożsame z orzeczeniem sądu, że sprawcą wypadku w Oświęcimiu jest Sebastian K.” – powiedział Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko

– W przesłanym przez Sąd Rejonowy w Oświęcimiu materiale dowodowym, dodatkowo uzupełnianym jeszcze na wniosek prokuratury, nie znalazły się żadne nieznane wcześniej prokuraturze informacje dotyczące zdarzenia. Dlatego prokurator podjął jedyną możliwą, zgodną z kodeksem postępowania karnego, decyzję o odmowie wszczęcia postępowania – dodał Hnatko.

Oświęcimski sąd 9 lipca uznał za winnego Sebastiana Kościelnika – kierowcę seicento. Jednak postępowanie zostało warunkowo umorzone na okres jednego roku. Ponadto sąd uznał, że kierowca rządowej limuzyny złamał przepisy. Zdaniem sądu trzy pojazdu BOR nie stanowiły kolumny uprzywilejowanej, ponieważ używały tylko sygnalizacji błyskowej świetlnej. Nie było sygnałów dźwiękowych a tylko taka synteza pozwala na status kolumny uprzywilejowanej.

Wypadek Szydło. Prokuratura odmawia postępowania ws. kierowcy BOR.

Wobec stanowiska sądu kierowca limuzyny Beaty Szydło został obarczony winą za manewr wyprzedzania na skrzyżowaniu. Ponadto przekroczył podwójną linię ciągłą. Sąd poinformował o tym fakcie prokuraturę.

W lipcu pismo z sądu wpłynęło do prokuratury. Wniosek był jednak dość lakoniczny, dlatego poproszono o jego uzupełnienie. Pismo nie wskazywało nikogo personalnie. Po uzupełnieniu Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu sprawę przekazała do Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Tam podjęto decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj