Wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie wysłał sędziom tego sądu pismo. Będą masowe aresztowania protestujących?

Jak wynika z informacji na trmat przesłanego pisma, zawiera ono nakazanie przygotowania się na przyjęcie oraz rozpoznanie „wzmożonego wpływu wniosków aresztowych”. Chodzi o okres od 30 października do 14 listopada 2020 r. Czy to oznacza zapowiedź masowych aresztowań protestujących?

Wobec narastającej fali protestów po wyroku TK ws. aborcji , Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, wysłał prokuratorom „w terenie” pismo z wskazaniem, że mają oni stawiać protestującym zarzuty karne. Teraz równie zastanawiające pismo ktdyzbali sędziowie największego sądu w kraju -Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sędziowie otrzymali polecenie by w okresie od 30 października do 14 listopada 2020 zapewnić „wzmożoną obsadę kadrową”, która miałaby zająć się ew. ewentualnymi wnioskami o tymczasowe aresztowania.

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski w piśmie z 27 października nakazuje swoim podwładnym ściganie osób organizujących protesty w całej Polsce. Dokładnie dzień później pismo nakazujące przygotowanie „wzmożonej obsady kadrowej” w okresie od 30 października do 14 listopada 2020 pojawia się u sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

„W związku z dużym prawdopodobieństwem konieczności rozpoznawania wniosków o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania oraz spraw w postępowaniu przyspieszonym karnym i wykroczeniowym w ilości przekraczającej zwykłe możliwości sądu (…) zarządzam podjęcie przez prezesów sądów rejonowych działających w okręgu SO w Warszawie działań mających na celu zwiększenie możliwości rozpoznania przez sądy wzmożonego wpływu wniosków o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania” – napisała prezes SO W Warszawie Joanna Bitner.  W jej imieniu podpis złożył wiceprezes Sławomir Machnio.

Jak wynika z pisma, okres „wzmożonego wpływu wniosków o areszt” ma potrwać od 30 października do 14 listopada 2020 r.  To termin, w którym w Polsce mogą wystąpić największe protesty związane z orzeczeniem TK w sprawie aborcji.

Jak mówią osoby związane z otoczeniem SO w Warszawie, tego typu mobilizacje zdarzały się już w przeszłości. Zdaniem informatora sędziowie liczą na brak presji na decyzje o tymczasowym aresztowaniu.

Według doniesień Onetu Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski – bliski współpracownik Zbigniewa Ziobry – nakazał swoim podwładnym stawianie organizatorom strajków zarzutów zagrożonymi karą do ośmiu lat więzienia – tj. „sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj