Kancelaria prezydenta RP planuje zwiększyć wydatki na 2021 rok. W sumie ma to być kwota 205,4 mln zł.

– To wygląda trochę tak, jakby był 1945 rok i wszystko nadawało się do totalnego remontu – powiedział poseł PO Jarosław Urbaniak. Tak skomentował projekt budżetu Kancelarii Prezydenta, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Odkąd głową państwa jest Andrzej Duda budżet kancelarii systematycznie rośnie. Teraz mimo kryzysu planowane jest kolejne zwiększenie wydatków.

Kancelaria Prezydenta planuje wydatki na swoją działalność na poziomie 205,4 mln zł. To o 6 mln zł więcej niż w 2020 roku.

Zwiększenie budżetu jest podyktowane przede wszystkim kosztami remontów i prac konserwacyjnych w obiektach kancelarii. Chodzi o Pałac Prezydencki i Belweder. Ponadto na liście obiektów wymagających przeprowadzenia prac remontowych są letnie rezydencje w Wiśle, Promniku i na Mierzei Helskiej.

W stosunku do 2020 roku wydatki planowo mają być wyższe o 4,8 mln zł. Ile wynoszą aktualnie? W projekcie nie ma takich danych. „Rzeczpospolita” zadała takie pytanie Kancelarii Prezydenta. W odpowiedzi napisano, że ustawa budżetowa 2020 przewiduje „na zadania realizowane przez Kancelarię Prezydenta RP w ramach usług remontowych w obiektach zabytkowych i niezabytkowych zaplanowano łączną kwotę 2,982 mln zł”.

Jak jednak informuje „Rzeczpospolita” tego typu wydatki rosną od lat. Już projekt budżetu na rok 2019 mówił o„wzroście wydatków na zakup usług remontowych z przeznaczeniem na konieczne remonty”.

Kancelaria Prezydenta. Na co pójdą dodatkowe miliony?

Jak przekazała „Rzeczpospolitej” Kancelaria Prezydenta dodatkowe środki mają zostać przeznaczone m.in. na remont elewacji Pałacu Prezydenckiego, kontynuację remontu pomnika ks. Poniatowskiego, dokumentację dotycząca remontu elewacji w Belwederze oraz przebudowę dachu budynku BBN. Nie podano informacji, jakie działania planowane są w letnich rezydencjach w Wiśle, Promniku czy na Mierzei Helskiej.

-To przykre, że dobie kryzysu prezydent zwiększa wydatki. Na co? Na remonty letnich rezydencji. To oczywiście nie całość wydatków, ale czy konieczne jest aby teraz zajmować się takimi sprawami? – mówi polityk opozycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj