Inflacja w Polsce zbliżyła się do 4 proc. Nasz kraj zajmuje pozycję lidera w Unii Europejskiej – ceny rosną u nas najszybciej.

We wrześniu ceny produktów i usług w Polsce wzrastały najszybciej w całej Unii Europejskiej – wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego. Stopa inflacji w Polsce wyniosła 3,8 proc. Z kolei unijna średnia to 0,3 proc.

Według danych Eurostatu, inflację na poziomie powyżej 3 proc. odnotowano jeszcze w dwóch krajach. Są to Węgry (3,4 proc.) i Czechy (3,3 proc.). Polska ze wzrostem do 3,8 proc. powróciła na pierwsze miejsce w Unii Europejskiej. We wrześniu ceny rosły u nas najszybciej w całej wspólnocie.

Najniższą inflację odnotowano w Grecji (-2,3 proc.), na Cyprze (-1,9 proc.) i w Estonii (-1,3 proc.).

W porównaniu do sierpnia inflacja wzrosła w 7 krajach UE, z kolei spadła w 15. Najwięcej – o 1,4 p.proc. wzrosła w Belgii (z -0,9 do 0,5 proc.). Najbardziej obniżyła się w Portugalii, o 0,6 p.proc.,(do -0,8 proc.).

Stopę inflację powyżej 0 odnotowano w 14 krajach. Z kolei poniżej 0 w aż 12. Równe 0 proc. wyniosła ona we Francji.

Inflacja w całej Unii Europejskiej wyniosła 0,3 proc., z kolei strefie euro -0,3 proc.W strefie euro podrożały żywność, alkohol i papierosy (+0,34 p.proc.) a także usługi (+0,24 p.proc.).  Spadły z kolei ceny dóbr przemysłowych(-0,08 proc.) i energii (-0,81proc.)

Ekcn_3WXUAESnSC.jpg

Inflacja w Polsce. Dane GUS.

Wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że stopa inflacji w Polsce wyniosła we wrześniu 3,2 proc.To więcej niż szacowali eksperci, którzy zakładali brak wzrostu średniego poziomu cen w porównaniu z sierpniem. Zestawiając wrzesień z sierpniem zauważymy, że wzrost cen wyniósł 0,2 proc. Z kolei rok do roku wskaźnik inflacji poszybował w górę o 3,2 proc. To o co najmniej 0,2 proc więcej niż zakładali eksperci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here