Koronawirus prowadzi do uszkodzeń mózgu? Pacjenci, którzy wyzdrowieli zgłaszają trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Pacjenci po przejściu koronawirusa, nawet kilka miesięcy od wyzdrowienia zgłaszają, że nie mogą normalnie funkcjonować. Ozdrowieńcy wskazują na utratę pamięci, trudności z koncentracją, dezorientację oraz zawroty głowy. Wyznania ozdrowieńców opublikował New York Times.

Wielu pacjentów, którzy wyzdrowieli po zakażeniu koronawirusem skarży się na  problemy z normalnym funkcjonowaniem. Chodzi o utratę pamięci, dezorientację, trudności z koncentracją, a także zawroty głowy.

Koronawirus trwale uszkadza mózg? Lekarze wskazują na tzw. „mgłę mózgową”

-Są tysiące ludzi, którzy to mają – mówi dr Igor Koralnik, szef oddziału chorób neurozakaźnych w Northwestern Medicine w Chicago, w rozmowie z The New York Times.

Naukowcy nie mają pewności, co może powodować mgłę mózgową, która ma różne objawy oraz występuje u osób, które podczas zachorowania nie cierpiały na choroby współistniejące.

Badania nad przyczyną mgły mózgowej  niedawno wystartowały. Francuscy naukowcy zbadali 120 ozdrowieńców. Zgodnie z ich wynikami badań 34 proc. miało problemy z utratą pamięci, z kolei  27 proc. cierpiało na problemy z koncentracją nawet po kilku miesiącach  od zwalczenia koronawirusa.

Koronawirus trwale uszkadza mózg?

W jednej z ankiet wzięło udział 3930 członków Survivor Corps ,ponad połowa z nich zgłosiła trudności z koncentracją – mówi Natalie Lambert, profesor ds. Badań w Indiana University.

Problemy z koncentracją to czwarty najczęstszy objaw wśród 101 długotrwałych i krótkotrwałych schorzeń fizycznych, neurologicznych oraz psychologicznych, które zgłaszają osoby wyzdrowiałe. Z kolei problemy z pamięcią oraz zawroty głowy wskazuje co najmniej 30 proc. badanych.

Po zakażeniu koronawirusem w marcu Michael Reagan, wyznaje na łamach New York Times’a, że nie pamięta niczego ze swojej podróży do Paryża. Wyjazd miał miejsce kilka tygodni przed zakażeniem.

-Patrzę na wszystkie zdjęcia z Paryża, próbując sobie coś przypomnieć – mówi Reagan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here