Najnowszy sondaż partyjny. Badanie IBRIS dla Wirtualnej Polski. PiS utrzymuje poparcie po rekonstrukcji rządu.

Najnowszy sondaż partyjny. Badanie IBRIS dla Wirtualnej Polski wskazuje jasno – PiS zachował silną pozycję lidera sondaży. Perturbacje w koalicji nie zaszkodziły Zjednoczonej Prawicy. Spadło z kolei poparcie Szymona Hołowni.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 4 października, wzięłoby w nich udział 51,9 proc. uprawnionych do głosowania – wynika z najnowszego sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski. Zdecydowanie do urn poszłoby 41,4 proc. ankietowanych, z kolei 10,5 proc. wskazało, że „raczej tak”.

W wyborach parlamentarnych nie wzięłoby udziału 44 proc. respondentów. W tej grupie aż 27,9 proc. zdecydowanie opowiedziało się, że nie pójdzie na wybory. „Nie wiem” odpowiedziało tylko 4,1 proc. ankietowanych.

Najnowszy sondaż partyjny. Zmiany w rządzie nie zaszkodziły partii rządzącej.

Pomimo słów o „ekskoalicjantach” oraz „końcu koalicji” Zjednoczona Prawica trwa nadal. Sygnalizowany konflikt na lini Morawiecki-Ziobro nie wpłynął na pozycję PiS w sondażach. Partia Jarosława Kaczyńskiego pozostaje bardzo silna.

Chęć oddania głosu na PiS zadeklarowało 41,6 proc.respondentów. To oznacza wzrost poparcia w porównaniu z poprzednik badaniem. Wówczas PiS chciało poprzeć  40,9 proc.

-PiS miażdży opozycję, ale za chwilę skończą się pieniądze. Wówczas poparcie drastycznie spadnie. Ludzie nie odczuwają jeszcze kryzysu, który jest nieuchronny. Póki co kolejne informacje o rekordowych zadłużeniach nie robią na wyborcach nastawionych na pomoc społeczną wrażenia. Zmieni się to prawdopobnie niebawem – ocenia ekspert.

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Koalicja Obywatelska, która mogłaby liczyć na głosy 22,1 proc. badanych (w poprzednim sondażu 22,4 proc.). Trzecie miejsce zajęło ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050 notując wynik 9 proc. Jeszcze dwa tygodnie temu ta partia cieszyła się poparciem 11,2 proc. osób, które chciały wziąć udział w wyborach.

Jeśli zagłosowalibyśmy dziś to miejsce w parlamencie znalazłoby się jeszcze dla Konfederacji – 7,5 proc. głosów oraz Lewicy – 7,2 proc. Progu wyborczego nie przekroczyłaby Koalicja Polska PSL Kukiz’15. Ugrupowanie uzyskało poparcie na poziomie zaledwie 4 proc. Z kolei 8,5 proc. to grupa wyborców niezdecydowanych.

Badanie zostało przeprowadzone 2 października 2020 roku, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na próbie 1100 respondentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj