Stan wyjątkowy w Polsce. Według nieoficjalnych informacji stan wyjątkowy miałby zostać ogłoszony w niedzielę.

Jeszcze podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wyznał, że jeśli liczba dziennych zakażeń koronawirusem nie spadnie, to być może w Polsce zostanie ogłoszony stan wyjątkowy.

Dziś źródła z otoczenia rządu wskazują w rozmowie z 24polityka.pl , że stan wyjątkowy ma zostać ogłoszony w niedzielę. Są to informacje niepotwierdzone. Jeśli jednak stan wyjątkowy w Polsce zostałby wprowadzony, to co oznacza to dla kraju?

Opozycja zabiegała o wprowadzenie stanu wyjątkowego w maju – przed wyborami prezydenckimi. Wówczas rząd odrzucił taką możliwości. Teraz premier już tego nie wyklucza.

-Przyglądamy się przepisom, które już obowiązują. Na ten moment mamy możliwość zastosowania nowych obostrzeń (…). Ale jeśli sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji, nie wykluczamy takich możliwości – powiedział premier Morawiecki.- Nasi sąsiedzi Czesi i Słowacy już taką decyzję podjęli – dodał szef rządu.

Z kolei dziś szef resortu zdrowia Adam Niedzielski wyznał, że rząd nie ma wszystkiego pod kontrolą.-Nie mamy wszystkiego pod kontrolą. Tak dużej eskalacji ja się nie spodziewałem – powiedział Niedzielski Krzysztofowi Skórzyńskiemu w programie „Sprawdzam” w TVN24.

W sobotę o godz. 11 zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Ma wówczas zapaść m.in. decyzja czy szkoły przejdą w tryb nauczania zdalnego.

Stan wyjątkowy w Polsce może zostać wprowadzony przez prezydenta na wniosek Rady Ministrów na okres nie dłuższy niż 90 dni.

Stan wyjątkowy w Polsce. Co oznacza?

-zawieszenie organizacji i przeprowadzania wszelkiego rodzaju zgromadzeń oraz imprez masowych;

-zakaz swobodnego przemieszczania się na drogach publicznych( dotyczy także kolei, dróg wodnych i lotniczych)

-możliwość wprowadzenia godziny policyjnej

-zakaz możliwości prowadzenia działalności kulturowej na imprezach artystycznych;

-zawieszeniem możliwości strajków, protestów a także zrzeszania

Stan wyjątkowy w Polsce – co oznacza?

Art. 230. Konstytucji stanowi, że stan wyjątkowy może zostać wprowadzony w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.

Jeżeli zwykłe środki konstytucyjne okazują się niewystarczające, to można wprowadzić jeden z  odpowiednich stanów nadzwyczajnych: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej.

Działania podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa – mówi  art. 228 Konstytucji RP.

2 KOMENTARZE

  1. Przeżyłam stan wojenny,dojeżdzałam do pracy dość daleko,wszystko funkcjonowało,było mniej obostrzeń niż teraz,szpitale,przychodnie,szkoły,przedszkola działały dość sprawnie,więc o co tu chodzi ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj